Spotkanie autorskie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel

Jak zostać superbohaterem własnego życia? Taki temat przyświecał spotkaniu przedszkolaków z Roksaną Jędrzejewską – Wróbel, autorką książek o ryjówce Florce.

Wizyta pisarki w wąbrzeskiej bibliotece odbyła się 8 listopada, w ramach programu Dyskusyjne Kluby książki „Tu czytamy.”

Zaproszone na  spotkanie z panią Roksaną sześciolatki, świetnie znały postać Florki dzięki zajęciom w Bibliotecznej Akademii Malucha. Podczas pełnego gwaru i śmiechu wydarzenia, pisarka przekonywała dzieci, że każde z nich może zostać superbohaterem i zadbać o swój dobrostan. Przeczytała fragment z „Pamiętnika ryjówki”, w którym Florka zmagała się z sennym koszmarem. Sprytna ryjówka poradziła sobie ze złymi snami malując je na papierze. W ten sposób oswoiła strachy i przestała się bać czarnego kota ze koszmarów. Wspólnie z autorką wąbrzeskie przedszkolaki rysowały na tablicy kota, który najpierw wyglądał bardzo groźnie, ale w miarę dodawania mu zabawnych akcesoriów, jak: kapelusik, albo pielucha, przestał straszyć, a zaczął śmieszyć. Taki mechanizm warto zastosować gdy dzieci mają kłopoty, czegoś się boją. – Strachy bliżej poznane i oswojone przestają być takie straszne – przekonywała pisarka.

Żadne spotkanie autorskie nie obejdzie się bez pytań do autora. Dzieci chciały wiedzieć ile lat ma ryjówka Florka, a także pani pisarka? Ile już napisała książek i jaka była ta pierwsza? Roksana Jędrzejewska-Wróbel pożegnała się z uczestnikami spotkania „pieczętując” każdego na pamiątkę podobizną Florki. Przekazała też  bibliotece wspaniały prezent –  książkę w której znajdziemy nieznane dotąd opowiadanie „Florka i buziaki-czytaki”.

Agnieszka Błaszak
DKK w Wąbrzeźnie