13 maja odbyło się szkolenie z literatury skandynawskiej. Na ile było inspirujące, pisze pani Maria Drzewiecka, opiekun DKK dla dorosłych w Fabiankach.
Literatura skandynawska w Bibliotece w Fabiankach
Moda na czytanie literatury skandynawskiej w naszej bibliotece ciągle trwa. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się szwedzkie i norweskie kryminały, również literatura faktu pisana przez Polaków zafascynowanych krajami Północy. Przyszedł czas, aby zbiory biblioteki wzbogacić o inne interesujące nowości wydawnicze pisarzy skandynawskich. Są to powieści obyczajowe, psychologiczne i historyczne – cenione i czytane w wielu krajach.
Od wielu lat czytelnicy naszej biblioteki wybierają literaturę kryminalną wydawaną w seriach. Wystarczy wspomnieć mistrzów szwedzkich: Stiega Larssona i jego trylogię Milenium (oraz dalsze jej kontynuacje innych autorów), Camillę Läckberg i wielotomową sagę kryminalną, Henninga Mankella, Kjella Erikssona oraz norweskiego pisarza Jo Nesbø z niezliczonymi publikacjami z serii Ślady zbrodni. Ale nie tylko tego typu literatura wzbudza zainteresowanie.
Z kolei uczestnicy spotkań odbywających się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki czytali reportaże, opowieści podróżnicze, historyczne i obyczajowe. Piszą je Polacy podróżujący do tych krajów, a ich fascynacja naturą i odmiennością kulturową sprzyja tworzeniu literatury. Prekursorem torującym drogę czytelnikom DKK do Islandii był wiele lat temu Hubert Klimko-Dobrzaniecki i jego opowiadania Dom Róży. Krýsuvik oraz opowieść z duńskiej wyspy Bornholm, Bornholm. Następnymi również z Islandii były reportaże Marty i Adama Biernatów pt. Rekin i baran i następny Laponia. Wszystkie imiona śniegu tym razem z Półwyspu Skandynawskiego. Na daleką wyspę klubowicze powrócili czytając książkę Zostanie tylko wiatr. Fiordy Zachodniej Islandii Berniki Lenard i Piotra Mikołajczaka. Następną niesamowitą krainę czytelnicy poznawali oczyma Aleksandry Michty-Juntunen w książce Finlandia. Sisu, sauna i salmiaki. Tym razem podróżniczka spotkała się z czytelnikami w Fabiankach. Wielbicielka sauny oraz wędrówek po bezkresnych lasach i pustkowiach Finlandii barwnie i dowcipnie opowiedziała o swojej przygodzie życia i fascynacji tym krajem. Spotkanie odbyło się w grudniu 2019 roku w ramach DKK.
Również w ramach projektu DKK w maju 2020 roku odbyło się szkolenie (on-line) pt. „Na Północ. Literatura skandynawska” w którym prowadząca naszą bibliotekę brała udział. Pokłosiem tego szkolenia jest wzbogacenie zbiorów biblioteki o piętnaście publikacji, nowości wydawniczych, zarówno z zakresu beletrystyki jak i literatury faktu z Islandii, Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. Mamy w czym wybierać, możemy rozwijać swoje czytelnicze zainteresowania i pasje. Skandynawska przygoda czytelnicza dalej trwa.
Zapraszamy do biblioteki
Maria M. Drzewiecka