Na zmiany nigdy za późno

Czyli  Z  Pamiętnika Wiernej Córy Kopernika 🙂

Po lekturze powieści Tylko kochanka Hanny Cygler przypomina mi się fragment znanej i lubianej piosenki pt. Czy te oczy mogą kłamać z tekstem Agnieszki Osieckiej:

„A gdy się zejdą, raz i drugi,
kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością,
bardzo się męczą, męczą przez czas długi,
co zrobić, co zrobić z tą miłością.
[…] A gdy się czasem w życiu uda,
kobiecie z przeszłością, mężczyźnie
po przejściach.
Kąt wynajmują gdzieś u ludzi
i łapią, i łapią trochę szczęścia. […]”[1]

Sądzę, iż jest to znakomita ilustracja muzyczna dla powieści Cygler. Spotykają się w niej właścicielka niewielkiego pensjonatu w Gniewie Lena, Walter („kobieta z przeszłością”), i Jakub Kozak („mężczyzna po przejściach”), prawnik z Gdańska pracujący na co dzień w Londynie.

Lena jest w pewnym sensie wyklęta przez mieszkańców swego miasteczka. Żyje i zawsze żyła pod prąd, co od najmłodszych lat przychodziło jej bardzo trudno, szczególnie w dobie PRL-owskiego piekiełka. Musiała uciekać z ojczyzny, gdyż odważyła się złamać swoisty konwenans i burzliwie zerwać z narzeczonym, który nie stronił od alkoholu oraz rękoczynów. Zresztą przodkowie Leny też mieli problemy z wpisaniem się w pełne uprzedzeń i plotek środowisko gniewian. Matka Leny, Elżbieta, miała niemieckie pochodzenie. A to po trudnych doświadczeniach II wojny światowej nie mogło się podobać… Tymczasem Lena po wyjeździe za granicę przeżyła wiele przygód. Wszelkimi sposobami starała się przetrwać na obcej ziemi. Pewnego dnia spotkała szwedzkiego milionera Carla. Została jego kochanką i w pewnym sensie utrzymanką. Obecnie spełnia się zawodowo, zakłada pensjonat, a następnie hurtownię ozdób. I właśnie wtedy popada w poważne kłopoty finansowe…

Jakub z kolei jest rozwodnikiem. Swoją byłą żonę Zytę, z pochodzenia Polkę, córkę wziętej malarki, poznał na emigracji w Londynie. Niespodziewanym i niezaplanowanym efektem ich romansu była córka Ewa. Pobrali się po to, by dziewczynka miała rodzinę. Niestety wkrótce ujawniła się choroba psychiczna Zyty. Po wielu próbach utrzymania związku Zyta i Jakub rozwiedli się. Mała Ewa została przy matce, lecz ze względu na jej pobyt w szpitalu psychiatrycznym głównie opiekuje się nią babcia. Jakub stara się mimo wszystko być obecnym w życiu dziecka. W końcu przyjeżdża do Polski na prośbę londyńskiego przyjaciela, by zrealizować pewne zadanie. Przy okazji musi podjąć trudną pracę nad relacją z córką. Zatrzymuje się w pensjonacie Leny…

Lena i Jakub to ludzie zranieni przez życie. Potrzebują siebie nawzajem, by znów spojrzeć z nadzieją w przyszłość. Ona pomaga jemu w opiece nad dzieckiem, on zaś próbuje rozwikłać jej kłopoty materialne. Niebawem okazuje się, iż przyjazd Jakuba do Polski, jego tajemnicze zadanie i spotkanie z Leną to nie do końca przypadek…

Powieść H. Cygler przypomina w pewnym sensie harlequin: dość łatwe i przyjemne czytadło zwłaszcza dla kobiet, pisane niezbyt skomplikowanym językiem. Jednak w odróżnieniu od zwykłego romansu Tylko kochanka zmusza czytelnika do istotnej refleksji. Uświadamia bowiem, że tak naprawdę nigdy nie jest za późno, by zaprosić do swego życia drugą osobę i zacząć wszystko od nowa.

PS     Okładka powieści Tylko kochanka H. Cygler wygląda bardzo zachęcająco. Piękna kobieta o lekko rozchylonych ustach, w białym kapeluszu, siedząca na polerze na nabrzeżu jachtowej przystani. Nie widać jej twarzy, ale sprawia wrażenie osoby pełnej namiętności, odważnej, smakującej życie we wszystkich możliwych aspektach. Jest to postawa bardzo bliska mojemu sercu. Bo życie jest pełne barw i warto ryzykować, by poznać każdą z nich.

[1]Źródło tekstu piosenki: http://www.eska.pl/tekst-piosenki-tlumaczenie/agnieszka-osiecka-czy-te-oczy-moga-klamac/42350 [dostęp: 23 maja 2017].

  • DKK: F.6 w Toruniu
  • Autor: Marta Jęczmionka